Dziś takich kluczy już nie ma...

 

640_img_1427

Kiedyś były sprzedawane razem z rowerem, zapakowane w torebkę lub pudełeczko podsiodłowe.

 

Zapraszam do lektury!

 

Z pewnym zdziwieniem odkryłem, że niektórzy ludzie, którzy dziś (2010 rok) mają po 20-25 lat, nigdy nie widzieli najprostszych kluczy rowerowych. Kiedyś takie klucze kupowało się wraz z rowerem. Typowo klucze zapakowane były w bardziej lub mniej elegancką torebkę, przeważnie umieszczoną pod siodełkiem, rzadziej pod górną rurą ramy. Podczas jazdy klucze w takiej torebce potrafiły radośnie grzechotać uzupełniając i tak nieraz bogatą gamę dźwięków wydawanych przez dwukołowego rumaka. Ostatnie rowery Romet-u jakie pamiętam zamiast torebki wyposażone były w plastikowe pudełko skręcane na plastikową, okrągłą nakrętkę. Jedno, co pozostało niezmienne, to topornie wyglądające, płaskie klucze wycinane z kawałka grubej blachy.

 

Po latach muszę uczciwie przyznać, że są one po pierwsze bardzo solidne. Po drugie chyba były tanie w produkcji, a jeden taki klucz spełniał jednocześnie kilka funkcji. Po trzecie coraz częściej są niezastąpione przy niektórych zabiegach utrzymaniowych. Przykładowo współcześnie dostępne tzw. klucze do stożków (konusów) potrafią się wyginać, rozginać, są zwyczajnie za miękkie. Stare płaskie klucze w swoim profilu posiadają tzw. klucze hakowe, np. do suportu, dziś trudno osiągalne w sklepach rowerowych, a przy tym kosztowne. Co prawda często kaleczyły dłonie, byly topornie wykonane, trzeba je było trzymać przez szmatę i oczywiście w kluczowym (od klucza?) momencie brakowało tego właściwego, ale to już inna historia. W porównaniu z dzisiejszymi kompletami kluczy nie były też lekkie (w podpisach pod zdjęciami podaję przykładowe masy zilustrowanych kluczy). A jednak mi ich brak, a swój zbiór zaczynam postrzegać jako niepotrzebnie skazane na niebyt ogniwo rozwoju.

images/stories/20100928_StareKluczeRowerowe/640_img_1427.jpg images/stories/20100928_StareKluczeRowerowe/640_img_1428.jpg images/stories/20100928_StareKluczeRowerowe/640_img_1430.jpg

Komentowanie za pomocą rozszerzenia JComments zostało wyłączone. Zapraszam do dodawania komentarzy za pomocą aplikacji Disqus.