romet

Kto zaprojektował logo Rometu? W jakich to nastąpiło okolicznościach? Kiedy to się stało? Kilka dni temu odezwał się do mnie syn autora tego logo.

Zaryzykuję stwierdzenie, że jest to do dzisiaj jeden z bardziej rozpoznawalnych znaków towarowych. U wielu ludzi urodzonych w latach siedemdziesiątych budzi przy tym bardzo pozytywne skojarzenia.

Zapraszam do lektury!

Na początku lat 60-tych (dokładnej daty nie udało się ustalić) Romet zlecił na zewnątrz zaprojektowanie nowego, dostosowanego do charakteru zakładu logo. Wykonała je bydgoska projektantka, plastyk (nazwisko tej pani niestety zostało zapomniane), należąca do przedwojennego pokolenia. Zaprezentowany przez nią wizerunek przedstawiał realistycznego konia ze skrzydłami (mitologicznego Pegaza).

Pomysł pegaza jako logo został zaakceptowany, ale nie w formie przygotowanej przez panią plastyk. Przygotowanie projektu nowego wizerunku pegaza zlecono Jerzemu Bonkowi, który był wówczas kierownikiem sekcji plastycznej (później Sekcji Dokumentacji Techniczno – Ruchowej).

Ideą nowego projektu było ukazanie pegaza w nowoczesnej formie, jako stalowego rumaka w dynamicznym zrywie, nawiązując tym samym do charakteru szybko rozwijającego się wówczas zakładu produkującego coraz większą gamę stalowych jednośladów.

Pierwotna postać logo, uległa nieznacznej modyfikacji, bowiem początkowo napis był biały w czerwonym prostokątnym obramowaniu (jakby w negatywie do obecnego), nieco inna była również czcionka.

Mam nadzieję, że te informacje rzuciły nieco więcej światła na nieznane do tej pory fakty z historii Rometu.

 

Komentowanie za pomocą rozszerzenia JComments zostało wyłączone. Zapraszam do dodawania komentarzy za pomocą aplikacji Disqus.