images/stories/20110201_BibliotekaRowerowa/640_20120808_RowerIrowerzysta_v1.jpg

Zygmunt C. Koczorowski

Rower i rowerzysta. Poradnik dla kolarzy

Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia"

Warszawa 1946

ISBN -

 

Stron: 72

Format: 16,5 cm x 12 cm

Subiektywna ocena pozycji książkowej:
4 / 10

Ocena opisowa:

Chyba pierwsza pozycja poświęcona rowerom wydana po II wojnie światowej. Napisana zabawnym z dzisiejszego punktu widzenia językiem, niestety nie wolna od ideologii stalinizmu. Bardziej książeczka, niż książka. Format niemal kieszonkowy. Z konieczności traktuje tematykę bardzo szeroko i pobieżnie. Ciekawostką są umieszczone na ostatnich stronach reklamy sklepów i firm produkujących rowery.

Spis treści:

Wstęp
Co to jest rower
Będę rowerzystą
Jak się odziać na rower
Komu jest lekko jeździć na rowerze
Konserwacja roweru
Jazda po ulicach miasta
Dalsze podróże rowerowe
Turystyka rowerowa

 

Przykładowy cytat:

Zrozumiała to od dawna część pracowników umysłowych garnąc się do sportu rowerowego. Dotychczas jednak wśród rowerzystów przeważają przedstawiciele świata robotniczego, mimo że pracownikowi fizycznemu jest mniej potrzebny ruch i sportowy wysiłek cielesny. Dzieje się to niewątpliwie dlatego, że np. urzędnik biurowy rozleniwia się przy biurku do tego stopnia, iż brak mu wprost odwagi dosiąść roweru, a własnoręczne "majstrowanie" przy nim celem taniej konserwacji wydaje mu się zbyt trudne i nadto brudzące... Stąd wypływa tak częste charłactwo pracowników biurowych, którym sport rowerowy i zamiłowanie do pracy fizycznej dodałoby wiele zdrowia i tężyzny fizycznej. Z tego względu sport kolarski winien mieć więcej zwolenników wśród pracowników umysłowych.

Komentowanie za pomocą rozszerzenia JComments zostało wyłączone. Zapraszam do dodawania komentarzy za pomocą aplikacji Disqus.