Jednym z bardziej uciążliwych czynności w życiu początkującego administratora witryny www jest rozpakowanie paczki instalacyjnej na lokalnym komputerze i przesłanie rozpakowanych plików na nasze konto na serwerze ftp. Zwłaszcza, gdy funkcji rozpakowywania paczek .zip nie oferuje  panel administracyjny dostarczany przez usługodawcę internetowego. Co wtedy?

 

Zapraszam do lektury!

 

Możliwości są co najmniej dwie:

  • możemy rozpakować paczkę instalacyjną J! lokalnie, na dysku komputera, z którego zamierzamy zainstalować pliki, a następnie przesłać wszystkie rozpakowane pliki na nasze konto ftp,
  • możemy przesłać paczkę .zip na nasze konto, a następnie rozpakować ją już na serwerze

 

Protokół ftp ma pewne ograniczenia. Znakomicie radzi sobie z przesyłaniem pojedynczego, nawet dużego pliku, ale już z wieloma małymi plikami radzi sobie znacznie gorzej. Przy przesyłaniu każdego pliku dochodzi dodatkowy czas potrzebny na przesłanie komend kontrolnych protokołu. Ponadto klienty, czyli aplikacje pozwalające na nawiązanie łączności z serwerem, znacznie gorzej radzą sobie z prognozowaniem czasu przesyłania grupy plików. Reasumując, jeżeli ftp, to pojedyncze pliki. Tymczasem paczka instalacyjna Joomla! w najnowszej wersji (1.5.15) zawiera małych plików coś ze dwa tysiące...

 

Nie przedłużając: istnieje eleganckie rozwiązanie napisane przez Rybika, które umożliwia rozpakowanie paczki niejako zdalnie, po przesłaniu paczki instalacyjnej na konto ftp. Owym rozwiązaniem, które polecam, jest punkinstaller,  :-)

Komentowanie za pomocą rozszerzenia JComments zostało wyłączone. Zapraszam do dodawania komentarzy za pomocą aplikacji Disqus.